Co je masáž?

Masáž můžeme definovat jako speciální proceduru, která je využívána především k upevňování tělesného a duševního zdraví, k posilování organismu, k osvěžení po fyzické nebo psychické zátěži, nebo ke zlepšení celkového vzhledu.

Význam masáže pro člověka

Je nesporné, že odborně a kvalitně provedená masáž působí na tělesný i duševní stav člověka velmi kladně. Zájem o využívání masáže zvláště v poslední době silně stoupá, což souvisí s lepším si uvědomováním hodnoty vlastního zdraví, zlepšení výkonnosti a celkové kondice jak ve sféře tělesné, tak i duševní.

Masáží lze také zkvalitňovat regeneraci sil po práci či jiné zátěži, případně i vyrovnávat určité následky jednostranných činností, které jsou příčinou nesprávného držení těla.

Masáž celého těla přispívá i ke zlepšení celkového vzhledu a zpomaluje vznik takových příznaků stárnutí organismu, jako je tvorba vrásek, zhoršení stavu kůže a podobně.

Celková masáž, zaměřená zvláště na svalový aparát a klouby, je důležitým doplňkem kvalitní tělesné kultury moderního člověka.